سرطان پستان

سرطان پستان

شیوع سرطان پستان

در حال حاضر سرطان پستان به شایع ترین سرطان در زنان و شایع ترین علت مرگ ناشی از سرطان ناشی از سرطان در زنان بویژه در کشورهای غربی بدل شده است. بطوریکه شانس ابتلا یک زن به سرطان سینه در کشور امریکا 12.4% می باشد و این به این مفهوم می باشد که یک زن از هر ده زن در امریکا در طول عمر خود به سرطان پستان مبتلا می شود. در آسیا و از جمله در کشور ما شیوع سرطان پستان کمتر از کشورهای غربی می باشد اما شانس ابتلا در کشور ما به شدت در حال افزایش بوده و آمار مبتلایان به آمار کشورهای غربی به سرعت در حال نزدیک شدن است.

در کل علی رغم افزایش شیوع سرطان پستان در دهه های اخیر، شانس بهبود و طول عمر بیماران به علت استفاده از غربالگری و پیشرفت در روش های تشخیص و درمان افزایش یافته است.

عوامل خطرساز برای سرطان پستان

جنس: علی رغم اینکه سرطان پستان در هر دو جنس رخ می دهد اما شیوع سرطان پستان در زنان 100 برابر مردان می باشد.

سن: شانس ابتلا به سرطان پستان با افزایش سن، افزایش می یابد، بطوریکه متوسط سن زنان در زمان تشخیص سرطان پستان 62 سال می باشد.

عوامل موثر در دوره جنین: در صورت مصرف برخی عوامل هورمونی توسط مادر و تماس جنین با عوامل مذکور شانس ابتلا به سرطان پستان در بزرگسالی افزایش می یابد، حاملگی دوقلو نیز با افزایش جزئی شانس ابتلا نوزادان به سرطان پستان در بزرگسالی همراه است وزن بالا در زمان تولد نیز بصورت جزئی شانس ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهد.

تماس با اشعه یا سابقه پرتودرمانی نیز با افزایش شانس ابتلا به سرطان پستان همراه می باشد.

قاعدگی زودرس و یائسگی ویروس نیز بطور کلی از عوامل افزایش شانس ابتلا به سرطان پستان می باشد.

سابقه شیردهی با کاهش ریسک ابتلا به سرطان همراه است بطوریکه سابقه هر 5 ماه شیردهی با 2% کاهش شانس سرطان پستان در فرد همراه می باشد.

مصرف میوه و سبزیجات تازه و لبنیات بصورت منظم در کاهش ریسک سرطان پستان موثر است.

رژیم غذایی با کلسیم بالا با کاهش ریسک سرطان پستان همراه است.

مصرف سیگار با افزایش شانس ابتلا به سرطان سینه همراه می باشد.

فعالیت ورزشی منظم با کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان همراه است.

شانس ابتلا به سرطان پستان در زنان با قد بلند بیشتر می باشد.

سابقه سرطان پستان در یکی از افراد خانواده از عوامل خطر بروز سرطان پستان در سایر افراد خانواده می باشد.

متخصص سرطان پستان در تهران | متخصص سرطان پستان | فوق تخصص سرطان پستان | غربالگری سرطان سينه | دکتر سرطان پستان | جراح سرطان پستان | جراح سرطان پستان در تهران | غربالگری سرطان پستان | دکتر سرطان پستان در تهران

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.