سرطان مدولاری تیروئید

سرطان مدولاری تیروئید

سرطان مدولاری یکی از انواع ناشایع سرطانهای تیروئید می باشد بطوریکه حداکثر 3-2% سرطانهای تیروئید از این نوع می باشد و بر خلاف انواع شایع تر سرطان مدولاری از سلولهای نورواندوکرین منشا می گیرد.

نکته مهم در مورد سرطان مدولاری تیروئید، ارثی و سندرومی بودن آن در 25% موارد می باشد که در این موارد نیاز به بررسی بیشتر از جهت وجود بدخیمی و تومورهای همزمان و بررسی سایر اعضای خانواده وجود دارد.

سرطان مدولاری معمول غالباً در سنین بین 30 تا 50 سال و با بروز یک توده قابل لمس در گردن بروز می کند. گرچه به علت ترشح برخی هورمونها سرطان مدولاری تیروئید ممکن است با علائمی مانند اسهال، گرگرفتگی و کاهش وزن خود را نشان دهد.

تشخیص سرطان مدولاری تیروئید بر اساس نمونه برداری سوزنی از گره تیروئید می باشد و سونوگرافی تیروئید و بافت نرم گردن و اندازه گیری سطح کلسی تونین و CEA در بررسی تکمیلی انجام می گیرد. بطور کلی در زمان تشخیص سرطان مدولاری بطور متوسط در 70% موارد متاستاز به غدد لنفاوی گردن و در 10% موارد متاستاز سرطان به سایر ارگانها دیده می شود.

درمان: درمان اصلی سرطان مدولاری تیروئید جراحی و برداشت کامل غده تیروئید و غدد لنفاوی گردن می باشد، از برخی درمانها بویژه پرتو درمانی نیز می توان به عنوان درمان کمکی پس از جراحی در موارد خاص بهره جست.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.